Martensi Maja puhul on tegemist lihtsa risttahuka kujulise mahuga, millelt Pika tänava suunal avanev nurk on vastavalt ehitusala joonele lõigatud. Arvestades aga seda, et liginemissuunad hoonele avanevad kogu perimeetri ulatuses ning põhimõtteliselt käib hoone ümber justkui ringliiklus, on hoone nurgad kergelt faasitud. Lahendus kaotab piiri hoone eri fassaadide vahel ja muudab liikumise hoone ümber orgaaniliseks, andes mahule skulpturaalsema ilme.

Hoonemahtu liigendavad kindlale rütmile ja modulaarsusele alluvad, kuid eri suuruses aknaavad, mille projekteerimisel on lähtutud printsiibist, et vajadusel lubaks lahendus hoones olevat ruumiprogrammi ilma suuremate arhitektuursete „kadudeta“ ringi mängida. Lisaks akendele toob hoone fassaadile vaheldust ka välisruumis säilitatav/rekonstrueeritav Raudteehoone esifassaad, mis loob sünergia eri ajastute vahel ning samas säilitab inimliku ja linnarahavale tuttava nurgalahenduse Pika ja Ringi tänava nurgal.

Lisaks arhitektuursele intriigile eristab säilitatav Raudteehoone fassaad ka selgepiiriliselt sissepääsud hoone eri funktsioonide sissepääsude vahel. Säilitatava/rekonstrueeritava fassaadi osa kaudu (millele on planeeritud

ka kinnistu ajalugu tutvustav infotahvel) toimub ligipääs teenindus- ja elupindadele ning läbi uue hoonemahu fassaadi toimub ligipääs planeeritavale kaupluse pinnale. Lähtudes aga hoone paiknemisest linnaruumis, on kauplusepinnale projekteeritud kaks sissepääsu – üks Pika tänava suunal vanalinna poolt tulijatele ning teine planeeritavalt linnaväljakult hoone põhjaküljel.

Toetudes piirkonna kergelt industriaalsele ajaloole, on uue hoonemahu fassaadikatteks planeeritud punane fassaaditellis. See seob lisaks ajaloolistele assotsiatsioonidele end ka mitmete piirkonnas olevate hoonetega ning mõneti ka kogu Pärnu linna materjalikasutusega, kus punane tellis on vägagi levinud ehitusmaterjal. Ühtlasi ilmestab hoone fassaadi lõunanurgal paiknev vanalinnale suunatud kell, mis aitab ajas orienteeruda kõigil linnaruumi kasutajatel.


Arhitektuuribüroo BOA
Anto Savi
Jürgen Lepper
Margus Soonets